پارچه ژرسه چیست؟

جرسی پارچه ای نرم و کشدار است که در اصل از پشم ساخته شده است. امروزه جرسی نیز از پنبه، مخلوط پنبه و الیاف مصنوعی ساخته می‌شود. سمت راست پارچه کشباف کشباف صاف با بافتنی تک دنده کمی است، در حالی که قسمت پشتی کشباف با حلقه ها پر شده است. این پارچه معمولاً وزن سبک تا متوسط دارد و برای انواع پوشاک و وسایل منزل استفاده می شود.

ریشه های ژرسه چیست؟

ژرسه برای اولین بار در قرون وسطی در جرسی، جزایر کانال تولید شد از این رو نام آن. این پارچه کرپ مازراتی فقط برای لباس های مردانه در نظر گرفته می شد و برای تهیه لباس های زیر و ژاکت های ماهیگیری استفاده می شد.با این حال، در سال 1916، کوکو شانل انقلابی در بازار پیراهن‌ها ایجاد کرد و پارچه را به صنعت مد زنانه معرفی کرد و لباس‌ها و کت‌های راحت را از پیراهن‌ها ساخت.

2 نوع کشباف

ژرسه یک پارچه کشباف است، نه یک پارچه بافته. در نتیجه، پیراهن کشش و قدرت بیشتری دارد. بسته به سبک بافتنی دو نوع اصلی پارچه کشباف وجود دارد:

1. پیراهن استاندارد. بافندگی تک یا بافتنی ساده نیز نامیده می شود، این با استفاده از یک سری سوزن ساخته می شود و از یک طرف صاف و از طرف دیگر انباشته به نظر می رسد.
2. ژاکت دو بافت. این دو تکه کشباف یک پارچه کشباف با هم برای ایجاد یک سطح صاف در هر دو طرف است.2 نوع کشباف

پارچه مانتویی تابستانه

ژرسه از چه ساخته شده است؟

ژرسه در اصل از پشم ساخته می‌شد، اما تکنیک‌های پیچیده‌تر ساخت منجر به استفاده از الیاف مصنوعی و پنبه شد. پارچه نخی هزینه مواد را کاهش داد و الیاف مصنوعی پارچه را بادوام تر کرد. امروزه بیشتر پیراهن ها با استفاده از پنبه ترکیب شده با مواد مصنوعی ساخته می شوند. ژرسه یک پارچه چند منظوره و چند منظوره است و ویژگی های زیادی دارد که آن را به پارچه ای عالی برای استفاده روزانه تبدیل کرده است. ژرسه است:

1. کشدار. با توجه به ساختار بافتنی، پارچه کرپ مازراتی سبز کشباف یک پارچه کشدار است که آن را به انتخابی عالی برای وسایلی که نیاز به حرکت دارند تبدیل می کند. اسپندکس همچنین می تواند برای ایجاد کشش کش استفاده شود.
2. نرم. ژرسه نرم و صاف است و راحتی را برای استفاده کننده فراهم می کند.
3. مات. پارچه ژرسه در نتیجه ترکیب بافتنی آن مات است که الیاف را به هم نزدیک می کند و هیچ راهی برای عبور نور از آن وجود ندارد.
4. جاذب و تنفس پذیر. پارچه ژرسه پنبه ای در اینجا پادشاه است، زیرا پنبه فیبر بسیار جاذب و تنفسی است. ژله‌های پنبه‌ای و ترکیب‌های پنبه‌ای برای لباس‌هایی که مورد استفاده روزانه هستند، مانند تی‌شرت، ایده‌آل هستند.
5. به خوبی ساختار یافته است. بیشتر پارچه‌های ژرسه پرده‌ای زیبا دارند، اما به ترکیب الیاف پارچه بستگی دارد. لباس‌هایی که از ویسکوز یا ابریشم استفاده می‌کنند، در مقایسه با پارچه‌های پنبه‌ای، پارچه‌ای صاف‌تر دارند که ساختار بیشتری دارند.

5 کاربرد برای پارچه ژرسه

ژرسه یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین پارچه های امروزی است. برخی از محبوب ترین اقلام ساخته شده از ژاکت عبارتند از:

1. تی شرت و تاپ. بیشتر تی‌شرت‌ها با استفاده از پارچه‌های بافتنی مانند ژرسه ساخته می‌شوند، زیرا پارچه مازراتی لباس مجلسی مات، کشسان و جاذب برای راحتی و استفاده کاربردی عالی است.
2. عرق می کند. شلوار گرمکن و گرمکن از پارچه ژرسه ساخته شده اند، زیرا کشش، نرمی و قابلیت جذب آن را به پارچه ای عالی برای استراحت تبدیل کرده است.
3. ملحفه. ورق های ژرسه به دلیل ماهیت نرم و جاذب خود بسیار محبوب هستند.

 

5 کاربرد برای پارچه ژرسه

قیمت پارچه کرپ مازراتی

4. لباس زیر. بسیاری از لباس‌های زیر از پارچه ژرسه ساخته می‌شوند، زیرا کشش و قابلیت جذب پارچه را برای این استفاده مناسب می‌سازد.
5. لباس های ورزشی و ورزشی. کشش و ماهیت جاذب پیراهن آن را به پارچه خوبی برای تلاش های ورزشی تبدیل کرده است. با این حال، لباس‌های یقه کرواتی تیمی امروزه، که معمولاً به آنها «پیراهن» گفته می‌شود، همیشه از مواد پیراهن ساخته نمی‌شوند به این دلیل نام‌گذاری می‌شوند که اغلب در اصل از پیراهن ساخته می‌شوند.

5 نکته برای خیاطی با ژرسه

ژرسه پارچه‌ای نرم و همه‌کاره است که می‌توان از آن برای بسیاری از اقلام استفاده کرد، اما اگر قبلاً با پارچه‌های بافتنی کار نکرده‌اید، دوخت با آن دشوار به نظر می‌رسد. در اینجا نکاتی برای دوخت با پارچه ژرسه آورده شده است.

1. از سوزن توپی استفاده کنید. یک سوزن معمولی تیز ممکن است برای دوخت پارچه های بافتنی کار کند، اما اغلب می تواند پارگی های ریزی ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که از یک سوزن توپی استفاده می کنید که هنگام دوخت به جای پاره کردن الیاف، بین آنها قرار می گیرد.
2. از پای پیاده روی چرخ خیاطی خود استفاده کنید. می‌توانید از یک پای معمولی برای دوخت استفاده کنید، اما اگر نگران کشیدگی پارچه در هنگام تغذیه آن با دستگاه هستید، یک پای پیاده‌روی به همه چیز کمک می‌کند تا همه چیز به‌طور یکنواخت جریان یابد، بنابراین کشش‌های تصادفی در محصول نهایی شما وجود ندارد.
3. مانند مدل بلوز با پارچه مازراتی از دوخت زیگزاگ استفاده کنید. اگر فقط پارچه شومیز حریر ساده بافتنی خود را با دوخت مستقیم بدوزید، پارچه کشیده می‌شود اما درز آن کشیده نمی‌شود، که به راحتی می‌تواند منجر به عدم تسلیم شدن محصول نهایی و بخیه‌های پاره شود. هنگام درز زدن حتما از دوخت زیگزاگ استفاده کنید، زیرا این دوخت قابلیت ارتجاعی را ایجاد می کند. در صورت داشتن سرگر می توانید از سرگر نیز استفاده کنید که درزهای شما را در حین حرکت برش می دهد و تمام می کند.
4. از یک سوزن دوقلو برای سجاف استفاده کنید. برای سجاف‌های خود، حتما از یک سوزن دوقلو برای سجاف استفاده کنید، زیرا دوخت مستقیم دوتایی یک تکنیک تکمیلی زیباتر است و همچنین باعث کشیدگی پارچه می‌شود.
5. ابتدا آن را روی یک نمونه آزمایش کنید. اگر در مورد دوخت با پارچه خود عصبی هستید، ابتدا چند درز را روی یک نمونه ضایعات آزمایش کنید تا طول بخیه ها را بدست آورید و درست قبل از اینکه روی موردی که می خواهید بسازید، بخیه های خود را بسازید.5 نکته برای خیاطی با ژرسه

چگونه از ژرسه مراقبت می کنید؟

مراقبت از ژرسه نسبتاً آسان است، اما مطمئن شوید که به الیاف استفاده شده در k توجه کنید. پارچه شومیز گلدار حریر نیتی ژاکت نخی تمایل به جمع شدن دارد، بنابراین قبل از دوخت پارچه های خود را از قبل بشویید. ژله را با آب خنک بشویید و روی متوسط خشک کنید. تا زمانی که وسایل خود را به سرعت از خشک کن خارج کنید، معمولاً به اتو نیازی نیست.

برای طراحان مد نوپا، درک ویژگی ها و احساس پارچه های مختلف کلیدی است. در 20 سالگی، دایان فون فورستنبرگ صاحب کارخانه نساجی در ایتالیا را متقاعد کرد که به او اجازه دهد اولین طرح های خود را تولید کند. با آن نمونه ها، او به شهر نیویورک پرواز کرد تا یکی از نمادین ترین و ماندگارترین برندهای مد جهان را بسازد. دایان در MasterClass طراحی مد خود توضیح می دهد که چگونه یک هویت بصری ایجاد کنید، به دیدگاه خود وفادار بمانید و محصول خود را عرضه کنید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.