پارچه چیست؟

منسوجات یا پارچه از درهم تنیدن نخ ها در زوایای قائم و در نتیجه یک تکه پارچه تولید می شود. پیچ یک واحد تجاری طول است که برای اندازه گیری پارچه تمام شده استفاده می شود. طول و عرض پیچ ممکن است بسته به عوامل مختلف متفاوت باشد. رایج ترین عرض های استاندارد 90 سانتی متر و 140/150 سانتی متر است.

هر پیچ بر روی یک مقوای استوانه ای یا هسته پلاستیکی برای ذخیره سازی و جابجایی ایمن نورد می شود. نخ هایی که تا طول پارچه کشیده می شوند، نخ های تار نامیده می شوند، در حالی که نخ هایی که روی پارچه کشیده می شوند، نخ های پود هستند. دو نوار نازک از پارچه ضخیم تر از دو طرف طول پارچه می گذرد. اینها لبه هایی هستند که برای محکم کردن انتهای نخ های پود مورد نیاز هستند. فاصله بین دو لبه “عرض مفید” پارچه است.

نخ ها و روش درهم تنیدگی اینها پارچه های مختلفی را ایجاد می کند: از این رو ما پارچه های پشمی، پنبه ای، کتان و دست ساز یا مصنوعی را داریم که فقط چند مورد را نام برد. در هم تنیدگی پود و تار را «ریختن» می‌گویند و روش‌های مختلف باعث ایجاد تنوع بسیار زیادی از انواع پارچه‌ها (بوم، توری، ساتن، گاز، لانه زنبوری و غیره) می‌شود.

پارچه ژرسه چیست؟

پارچه ژرسه در واقع روی ماشین بافندگی بافته نمی شود. این یک پارچه کرپ مازراتی بافتنی است: سوزن ها، قلاب ها یا ماشین های بافندگی یک نخ را در هم می پیچند تا حلقه هایی را در کنار یکدیگر در یک ردیف ایجاد کنند. در اواخر قرن شانزدهم، اختراع ماشین بافندگی انقلابی در تولید پارچه های بافتنی ایجاد کرد. ویلیام لی یک روحانی انگلیکن بود که در Calverton، ناتینگهام شایر متولد شد. او با مطالعه نحوه حرکت انگشتان دست برخی از بافنده های محلی، به یک دستگاه مکانیکی پیشگام (ماشین بافندگی قاب جوراب ساق بلند) دست یافت.

کارخانه های بافتنی مدرن می توانند اقلامی با کیفیت و ظرافت استثنایی تولید کنند. دغدغه های صنعتی مبتنی بر صنایع دستی سنتی و نوآوری مستمر. این ماشین‌ها بسته به تکنیک‌هایی که برای تولید هر یک از لباس‌های بافتنی استفاده می‌شود، به کلاس‌های مختلفی تعلق دارند. دوخت ژرسه که با نام‌های «بافندگی ساده» یا «دوخت گارتری» نیز شناخته می‌شود، ساده‌ترین تکنیک است.

نام “ژرسه” از کجا آمده است؟

در اواخر قرن نوزدهم، ماهیگیران ژرسه، یکی از جزایر مانش، لباس‌ یقه کرواتی را می‌پوشیدند که از پارچه‌های بافتنی سنگین، در عین حال نرم و به‌طور طبیعی کشیده می‌شد. این پارچه به نام جزیره “ژرسه” نامیده می شد، اما بلافاصله برای پوشیدن و مد بیرونی مورد استفاده قرار نگرفت. کوکو شانل اولین کسی بود که در سال 1916 استفاده از پارچه ژرسه را برای تولید اجناس مد برای زنان آغاز کرد.

 

نام “ژرسه” از کجا آمده است؟

پارچه مانتویی تابستانه

او در ابتدا این کار را انجام داد زیرا پارچه ارزانی بود، اما حتی زمانی که به دلیل ویژگی‌های خاص آن و روشی که به او اجازه می‌داد لباس‌های راحت و راحت بسازد، به استفاده از آن ادامه داد. شنل معروف می‌گوید: «من کاری می‌کنم که زنان مد بتوانند در آن زندگی کنند، نفس بکشند، احساس راحتی کنند و جوان‌تر به نظر برسند.

از چه موادی می توان برای ساخت پارچه ژرسه استفاده کرد؟

کشباف را می توان با هر نخی بافته کرد:

پنبه: برای پارچه کرپ مازراتی سبز مات، نرم و الاستیک. به طور گسترده برای تی شرت، لباس خواب، گرمکن، لباس و ملحفه استفاده می شود.
پشم: برای ژاکت کش باف پشمی، لباس های زمستانی، گرمکن و لباس نوزاد استفاده می شود. دارای همان ویژگی های ژاکت پنبه ای است، اما بیشتر برای آب و هوای سردتر مناسب است.
ویسکوز (ریون): ظاهری شبیه ابریشم دارد و به خوبی می پوشد. عمدتا برای لباس های زنانه استفاده می شود.
پلی استر و پلی آمید: رنگ های درخشان و بسیار الاستیک به خصوص اگر مقدار مشخصی الاستین استفاده شود.
برای انواع لباس های ورزشی (برای آقایان و خانم ها)، برای لباس های زیر، مایو، تی شرت، گرمکن و غیره استفاده می شود.

لباس‌های ژرسی WAVE Futura از میکروفیبر پلی آمید/الاستین ساخته شده‌اند. هر مورد بسیار پوشیدنی و راحت، رنگ سریع، در سایه های درخشان، تنفس، ضد بو، بدون چروک و غیر آهنی است. این پارچه با استفاده از آخرین تکنولوژی پردازش و تکمیل تولید می شود.

لباس های ژرسه

ویژگی های خاص این پارچه شومیز گلدار حریر ژرسه آن را برای موارد زیر ایده آل می کند:

فعالیت های اوقات فراغت
کار کنید
در تعطیلات (آیا قصد دارید برای تعطیلات قایقرانی حرکت کنید؟)
بدون لطمه ای به راحتی یا مزایای فناوری پیشرفته لباس های ورزشی، شیک یا معمولی بپوشید.

فرقی نمی کند از چه نخی استفاده شود، پارچه ژرسه به دلیل اینکه یک پارچه بافتنی است، خاصیت ارتجاعی طبیعی دارد. هنگامی که درصد خاصی از الاستین به مخلوط نخ اضافه شود، خاصیت ارتجاعی آن افزایش می یابد. پارچه به‌دست‌آمده مخصوصاً برای لباس‌های ورزشی مناسب است، جایی که راحتی و سهولت حرکت از الزامات کلیدی در طول انواع فعالیت‌های بدنی است.

بسیار نرم در لمس، نه چین خورده و کشش می یابد تا بدن را در آغوش بگیرد. پارچه جرسی را می توان با استفاده از نخ هایی با ضخامت های مختلف برای به دست آوردن وزن ها و ویژگی های مختلف تولید کرد که آن را برای مصارف و کاربردهای مختلف مناسب می کند. اگر با استفاده از فناوری های خاص تولید شود، پارچه جرسی می تواند “غیر نردبان” نیز باشد. این بدان معنی است که سوراخ یا پارگی پارچه بزرگتر نمی شود و باعث از هم باز شدن پارچه نمی شود. اقلام WAVE Futura از پارچه های غیر نردبانی ساخته شده اند.پارچه

قیمت پارچه کرپ مازراتی

انواع پیراهن

نام “ژرسه” به نحوه تولید پارچه اشاره دارد: بافتنی روی یک ماشین بافندگی دایره ای خاص. فرآیندهای مختلف انواع مختلفی از پارچه ژرسه را ایجاد می کند.

پیراهن تک (تریکو)
پارچه ژرسه تک کلاسیک دارای سمت راست (روی) و سمت اشتباه (معکوس) است. با استفاده از یک سری سوزن روی یک تخت یک نفره بافته می شود. برای افزایش خاصیت ارتجاعی اغلب با لمس الاستین تولید می شود. پیراهن تک پارچه ای دو الاستیک است. به این معنی که کشش چهار طرفه (طول و عرضی) دارد.

دو پیراهن (پونته دی رم)
پارچه ژرسه دو نفره با استفاده از دو ست سوزن روی دو تخت سوزنی بافته می شود که مناسب مدل بلوز با پارچه مازراتی نیز هست. یک پارچه برگشت پذیر، می تواند دو رو یا دو طرفه باشد. پیراهن پونته دی رم نسبت به پیراهن تکی پایدارتر است، اما فقط در یک جهت کشیده می شود (متقاطع). به لطف دو لایه آن، ژرسه دوتایی بهتر از پیراهن تک پوشیده می شود و ظاهری ساختارمندتر دارد. برای کت و شلوار، شلوار کلاسیک، دامن و کت و شلوار استفاده می شود.

پیراهن اینترلاک
پارچه ژرسه اینترلاک یک پارچه دو رو با دوخت بافتنی در دو طرف است. بخیه ها معمولاً بسیار تنگ و نخ خوب هستند و ظاهری فشرده به این پارچه می دهند. اینترلاک از پیراهن تکی قوی تر است و لبه های خام/برش خورده آن خمیده نمی شود. مخصوصاً برای لباس های نوزاد محبوب است.

ژاکارد ژرسه
پارچه ژرسه ژاکارد یکی دیگر از پارچه های دو رو است. برای ایجاد طرح های ژاکارد (نقوش، نقش برجسته و غیره) که در پارچه شومیز حریر ساده بافته می شود، نه چاپ، از دوخت های ویژه استفاده می شود. پارچه ژاکارد کشش کمتری نسبت به سایر انواع پیراهن دارد، اما دارای پارچه‌ای فوق‌العاده و همچنین کار با جزئیات است.

پیراهن کش دار
این نام به پارچه های ژرسه ساخته شده از نخ پنبه یا سایر نخ های الیافی که درصد کمی الاستین به آن اضافه شده است، داده می شود. این پارچه کشش و ریکاوری بیشتری دارد و به ویژه برای لباس های ورزشی مناسب است.

پارچه ژرسه را چگونه می دوزی؟

برای دوخت پارچه ژرسه باید از سوزن های مخصوص استفاده شود. این سوزن‌ها ممکن است سوزن‌های ژرسه (نقطه توپ) یا سوزن‌های کششی باشند و دارای نوک گرد و صاف باشند تا به پارچه آسیب نرسانند. برای حفظ خاصیت ارتجاعی و کشش پارچه ژرسه، دوخت کششی بهترین کار است. دوخت ماشینی مناسب عبارتند از:

زیگزاگ باریک و کوتاه
زیگزاگ سه گانه
کشش بخیه مستقیم
دوخت کاذب اورلاک (اورلج).
برای جلوگیری از چروک شدن پارچه، فشار پای پرس را کم کنید و از کشیدن پارچه مازراتی لباس مجلسی در حین دوخت خودداری کنید. یک پای پیاده روی یا دو پایه تغذیه می تواند این روند را آسان تر کند.پارچه ژرسه را چگونه می دوزی؟

بسته به نخ (به عنوان مثال، پنبه یا پشم) برای پوشیدن تابستان یا زمستان مناسب است.
پارچه ژرسه اگر از رشته ای مانند پلی استر ساخته شده باشد، به عنوان پارچه مصنوعی، اگر از نخ طبیعی مانند پنبه ساخته شده باشد، طبیعی، یا اگر از نخ مصنوعی مانند ویسکوز ساخته شده باشد، به عنوان پارچه مصنوعی طبقه بندی می شود.
وزن، کشش و بافت آن به فرآیند بافندگی بستگی دارد.
پارچه ژرسه ساخته شده از الیاف میکرو پلی آمید تنفس پذیر، بدون بو، خنک، رطوبت گیر و راحت برای پوشیدن است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.