جیوه یک رسانای نسبتا ضعیف گرما می باشد

جیوه یک رسانای نسبتا ضعیف جیوه قرمز در رادیو قدیمی گرما است. بیشتر فلزات رسانای حرارتی عالی هستند. این یک هادی الکتریکی ملایم است. نقطه انجماد (38.8- درجه سانتیگراد) و نقطه جوش (356 درجه سانتیگراد) جیوه نسبت به سایر فلزات به هم نزدیکتر هستند.
اگرچه جیوه معمولاً حالت آموزش اسکاج جدید اکسیداسیون +1 یا +2 را نشان می دهد، گاهی اوقات حالت اکسیداسیون +4 دارد. پیکربندی الکترون باعث می شود که جیوه تا حدودی مانند یک گاز نجیب رفتار کند.
مانند گازهای نجیب، جیوه پیوندهای شیمیایی نسبتاً ضعیفی با عناصر دیگر تشکیل می دهد. با سایر فلزات به جز آهن آمالگام تشکیل می دهد. این امر آهن را به انتخاب خوبی برای ساخت ظروف برای نگهداری و حمل جیوه تبدیل می کند.
عنصر جیوه به خاطر خدای رومی مرکوری نامگذاری شده است. جیوه تنها عنصری است که نام کیمیاگری خود را به عنوان نام رایج امروزی خود حفظ کرده است.
جیوه
این عنصر برای تمدن های باستانی لباس مجلسی شناخته شده بود و قدمت آن حداقل به 2000 سال قبل از میلاد برمی گردد. ویال های جیوه خالص در مقبره های مصری از 1500 سال قبل از میلاد مسیح یافت شده است.
جیوه در لامپ‌های فلورسنت، دماسنج‌ها، دریچه‌های شناور، کیک هویج و دارچین با پف زیاد ، آمالگام‌های دندانی، در پزشکی، تولید مواد شیمیایی دیگر و ساخت آینه‌های مایع استفاده می‌شود. فولمینات جیوه (II) یک ماده منفجره است که به عنوان پرایمر در سلاح های گرم استفاده می شود.
ترکیب جیوه ضدعفونی کننده تیمروسال یک ترکیب ارگانومرکوری است که در واکسن ها، جوهرهای تاتو، محلول های لنز تماسی و لوازم آرایشی یافت می شود.
حقایق سریع: عنصر عطارد
نام عنصر: جیوه
نماد عنصر: جیوه
عدد اتمی: 80
وزن اتمی: 200.592
طبقه بندی: فلز انتقالی یا فلز پس از انتقال
حالت ماده: مایع
منشأ نام: نماد Hg از نام hydrargyrum می آید که به معنای “آب-نقره” است. نام جیوه از نام خدای رومی مرکوری گرفته شده است که به دلیل سرعت بالای خود معروف است.
 • منابع:
  1. 10 Facts About the Element Mercury
 • تبلیغات: 
  1. برای داشتن زندگی مرفه برنج پس انداز کنید!
  2. مادر پولداری که در مترو های تهران دستفروشی می کند!
  3. تقلب بزرگ در اهدای جوایز اسکار!
  4. فردی که جای ایلان ماسک را خواهد گرفت!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.