تاریخچه پارچه ژرسه

ژرسه یک پارچه کشباف است که معمولاً در لباس استفاده می شود. در گذشته، بیشتر پارچه‌های ژرسه با پشم ساخته می‌شدند، اما امروزه یافتن لباس‌های نخی و مصنوعی رایج‌تر است. در حالی که بسیاری از پیراهن‌های ورزشی با پارچه‌ ایرانی ژاکت ساخته می‌شوند، پارچه «ژرسه» با لباس «پیراهن ورزشی» متفاوت است. ژرسه با کشش قابل توجه و بافتنی که دارد مشخص می شود، پارچه ای محبوب برای لباس زیر، تی شرت و سایر انواع لباس هایی است که نزدیک به پوست می پوشید. از آنجایی که ژرسه سبک وزن است، به طور قابل توجهی بادوام یا عایق نیست، اما به عنوان یک لایه پایه که در زیر لباس های ضخیم تر و بادوام تر پوشیده می شود، ایده آل است. ژرسه بسیار جاذب است و علیرغم ساختار کاملاً مات و نزدیک آن بسیار قابل تنفس است. این ساختار پارچه‌ای جذاب را برای پیراهن به ارمغان می‌آورد و شدت این جلوه پارچه‌ای بسته به ماده مورد استفاده متفاوت است.

تاریخچه پارچه ژرسه

پارچه کرپ مازراتی ژرسه از جزایر کانال سرچشمه می‌گیرد، جایی که عمدتاً برای تولید لباس‌های زیر و ژاکت‌های ماهیگیری استفاده می‌شد. سوابق نشان می‌دهد که کشباف‌های پیراهنی در اوایل قرون وسطی وجود داشته است و این بافتنی به تدریج در سراسر اروپای غربی در دوره‌های رنسانس و روشنگری محبوبیت پیدا کرد. جزایر کانال گروهی از جزایر در کانال مانش هستند. این جزایر بین قرون وسطی تا امروز چندین بار دست به دست شدند و با وجود اینکه در حال حاضر تحت حمایت بریتانیا هستند، رسما بخشی از بریتانیا نیستند. بنابراین، تعیین میراث دقیق پارچه جرسی دشوار است، اما علاقه مندان به پارچه عموماً پیراهن را انگلیسی می دانند. آنچه مسلم است این است که پارچه ژرسه به نام جزیره جرسی، که بزرگترین خشکی در جزایر کانال است، نامگذاری شده است.

با گسترش نفوذ آن در سراسر جهان، انگلستان به یک صادرکننده عمده منسوجات تبدیل شد و در اواسط دهه 1800، پارچه پیراهن به اندازه کافی در سراسر اروپا و ایالات متحده معروف شد تا به پارچه پیش فرض لباس های ورزشی مردانه و مدل بلوز با پارچه مازراتی تبدیل شود. با این حال، تا قرن بیستم، محبوبیت پارچه‌های پیراهن محدود باقی ماند و بیشتر به قلمرو لباس‌های زیر مردانه و لباس‌های ورزشی یا کار تنزل یافت.

همه چیز در سال 1916 تغییر کرد، زمانی که کوکو شانل، طراح مد نمادین، حرکت جسورانه‌ای را انجام داد و پارچه‌های پیراهن را در لباس‌های درجه یک قرار داد. با وجود استفاده از آن در لباس‌های ورزشی، پیراهن هنوز از ارتباط با لباس‌های زیر رنج می‌برد و استفاده از این پارچه در لباس‌های معمولی نسبتاً خطرناک تلقی می‌شد. با این حال، به دلیل محبوبیت بی‌شمار طرح‌های او، لباس‌های پیراهن شانل مورد تحسین همگان قرار گرفت و طراحان رقیب به سرعت روند پارچه‌های ژاکتی را که او آغاز کرده بود، اتخاذ کردند.

پارچه کشبافی امروز

در کمترین زمان، پارچه‌ ژرسه راه خود را به دسته‌بندی‌های پوشاک متنوعی مانند لباس شب، بلوز، و شاید مهم‌تر از همه، تی‌شرت باز کرد. در حالی که سایر کاربردهای پیراهن تا حد زیادی در دسته بندی های خاص باقی مانده است، تی شرت یکی از رایج ترین انواع لباس در روی کره زمین است. اگر تا به حال تی شرت پوشیده اید، پارچه ژرسه پوشیده اید و به تجربه می دانید که این پارچه چقدر نرم و قابل تنفس است.

یکی از قابل توجه ترین تغییرات در پیراهن که با تبدیل شدن این پارچه به یک سوپراستار بین المللی رخ داد، نوع موادی است که معمولاً در آن وجود دارد. زمانی که بافندگی‌ها در جزایر کانال مسئول کل عرضه پیراهن در جهان بودند، این پارچه منحصراً با پشم ساخته می‌شد. با این حال، این روزها، پنبه رایج ترین جنس ژاکت است، و این پارچه اغلب حاوی الیاف مصنوعی است.

پارچه ژرسه چگونه ساخته می شود؟

فرآیند تولید مورد استفاده برای ساخت پارچه کرپ مازراتی سبز ژرسه بسته به نوع الیاف موجود در آن به طور قابل توجهی متفاوت است. به عنوان مثال، پشم یک محصول حیوانی است که تولیدکنندگان نساجی از پوشش گوسفند، بز یا سایر گونه های حیوانی به دست می آورند. از سوی دیگر، پنبه یک محصول گیاهی است که از پوشش‌های کرکی غلاف بذر به دست می‌آید. الیاف مصنوعی، که می‌تواند در پارچه‌های جرسی نیز وجود داشته باشد، با ترکیب مواد شیمیایی مختلف برای تولید مواد نساجی قابل استفاده ایجاد می‌شود.

با این حال، هر نوع پارچه الیاف ژرسه را شامل می شود، بافندگی این پارچه همان فرآیند جهانی را دنبال می کند. تولیدکنندگان جرسی با برداشتن نخ پنبه، پشم یا مصنوعی و بارگیری آن در یک ماشین بافندگی خودکار شروع می‌کنند. گره زدن با دست نیز امکان پذیر است، اما این فرآیند کار فشرده و ناکارآمد است. سپس دستگاه بافندگی نخ را می‌پیچد و با هم ترکیب می‌کند تا ساختار متمایز و نزدیک پارچه ژرسی را ایجاد کند. پس از تکمیل، پارچه جرسی شبیه شبکه‌ای از نخ‌های عمودی پیچ‌خورده به نظر می‌رسد که با h غیرپیچیده به هم متصل شده‌اند.پارچه ژرسه چگونه ساخته می شود؟

پارچه مانتویی تابستانه

نخ های افقی

در برخی موارد، نخ در نظر گرفته شده برای تولید در لباس‌های ژرسه قبل از فرآیند بافندگی رنگ می‌شود و در سناریوهای دیگر، تولیدکنندگان نساجی پس از اتمام آن، پارچه را رنگ می‌کنند. بسته به ماده مورد استفاده، تولیدکنندگان نساجی ممکن است از مواد بازدارنده شعله یا سایر روش‌های تکمیلی برای بهبود ظاهر یا دوام پارچه ژرسه استفاده کنند.

پارچه ژرسه چگونه استفاده می شود؟

استفاده کوکو شانل از پیراهن در مد بالا ممکن است عاملی باشد که در اصل باعث محبوبیت این پارچه شده است، اما پیراهن دیگر یک منظره رایج در کت واک نیست. در عوض، این پارچه به عنوان یک ماده پیش‌فرض برای لباس‌های معمولی و روزمره در همه جا حاضر شده است. تولیدکنندگان نساجی عمدتاً از پارچه ژرسه برای تولید لباس‌ یقه کرواتی غیررسمی و سبک وزن مانند تی شرت و لباس زیر استفاده می‌کنند. با این حال، انواع مختلفی از پارچه کشباف وجود دارد، و تولید کنندگان ممکن است از انواع خاصی از پارچه کشباف برای کاربردهای سنگین تر استفاده کنند.

البته، پیراهن نیز یک انتخاب محبوب برای لباس های ورزشی است. در حالی که یونیفرم‌های ورزشی این روزها معمولاً دارای الیاف مصنوعی هستند، بسیاری از پیراهن‌های ورزشی، تاپ‌ها و شورت‌ها دارای بافتنی‌های کشباف هستند. کاربردهای پارچه شومیز گلدار حریر جرسی عمدتاً به پوشاک محدود می‌شود، اما یکی از نمونه‌های قابل توجه غیر پوشاک از کاربرد پارچه‌های ژرسه، ملافه است. به دلیل نرمی تنگ، تولیدکنندگان پارچه معمولاً از پارچه ژرسه برای ساخت ملحفه، روبالشی و حتی پتو استفاده می کنند.

پارچه ژرسه کجا تولید می شود؟

در حالی که تعداد انگشت شماری از صنعتگران هنوز در جزیره ژرسه در جزایر کانال، پارچه‌های پیراهن سنتی تولید می‌کنند، روزهایی که این تحت الحمایه‌های بریتانیایی اکثر پیراهن‌های جهان را تولید می‌کردند، گذشته است. این روزها، چین به طور کلی بزرگترین تولید کننده نساجی است و این کشور همچنین بزرگترین صادرکننده منسوجات پنبه ای و مصنوعی است. با این حال، پشم به عنوان یک ماده پارچه محبوب برای تولید ژرسه باقی می ماند و بزرگترین صادرکننده این منسوجات حیوانی طبیعی استرالیا است. این کشور اقیانوسی بیش از هر کشور دیگری سرانه گوسفند دارد، بنابراین جای تعجب نیست که استرالیا پایتخت پشم جهان است.پارچه ژرسه کجا تولید می شود؟

قیمت پارچه ژرسه چقدر است؟

قیمت پارچه شومیز حریر ساده جرسی بسته به الیاف نساجی موجود در آن متفاوت است. از بین تمام مواد نساجی موجود در بازار، مواد مصنوعی مانند پلی استر و ابریشم مصنوعی ارزان‌ترین قیمت را دارند، اما مواد طبیعی گیاهی مانند پنبه می‌توانند تقریباً به قیمت الیاف مصنوعی باشند. از سوی دیگر، پشم کمی گرانتر از پنبه و به طور قابل توجهی گرانتر از الیاف مصنوعی است. منسوجات پشمی و پنبه‌ای با کیفیت بالا که ارگانیک هستند و به‌طور پایدار برداشت می‌شوند، بالاترین قیمت‌های بازار را در بین تمام مواد ژرسی موجود دارند. از آنجایی که کشباف جرسی نسبتاً ساده است، این نوع پارچه ذاتاً گران‌تر از سایر انواع لباس‌های بافتنی یا بافتنی نیست.

انواع پارچه ژرسه

انواع مختلفی از پارچه کشباف وجود دارد:

1. پیراهن تک
پارچه کشباف که به عنوان پارچه کشباف با وزن کمتر از 140 گرم در هر متر مربع تعریف می شود، پارچه ژرسه تک دارای یک طرف صاف و یک طرف انباشته است. از یک ورقه پارچه بافتنی تشکیل شده است.

2. پیراهن اینترلاک
پیراهن اینترلاک، که به عنوان پیراهن دوتایی نیز شناخته می‌شود، دارای دو ورقه پارچه کشباف است که در کناره‌های انباشته آن‌ها متصل شده‌اند. پارچه به دست آمده از هر دو طرف صاف و صاف است و از آنجایی که ضخامت آن دو برابر ژرسه است، عایق و دوام بیشتری دارد.

3. پیراهن ژاکارد
مانند سایر پارچه‌های ژاکارد، ژاکت‌های ژاکارد دارای طرح‌هایی است که از اشکال ساده تا الگوهای پیچیده مانند براده را شامل می‌شود. تولیدکنندگان نساجی برای ساخت این الگوها از ماشین های بافندگی صنعتی استفاده می کنند.

4. پیراهن کلوک
پیراهن کلوک (به فرانسوی “تاول”) دارای یک الگوی برآمده و برآمده است که تولید کنندگان پارچه با ماشین های بافندگی ایجاد می کنند.

 

انواع پارچه ژرسه

قیمت پارچه کرپ مازراتی

5. پیراهن کش دار
ژرسه کش دار نوعی پارچه است که دارای مواد پارچه ای معمولی مانند پشم یا پلی استر، همراه با اسپندکس یا الیاف کشسان مشابه است.

6. پیراهن اسلاب
ژله کش دارای الگوی بافتی است که ناشی از استفاده از نخ های نامنظم در فرآیند بافت پارچه کشباف است.

پارچه ژرسه چگونه بر محیط زیست تأثیر می گذارد؟

تاثیرات زیست محیطی پارچه جرسی بسته به نوع الیاف موجود در آن متفاوت است. به عنوان مثال، الیاف مصنوعی تأثیر منفی قابل توجهی بر محیط زیست دارند. تولید پلی استر و ابریشم مصنوعی شامل استفاده از مواد شیمیایی سمی در طول فرآیند تولید است، و در حالی که گاهی اوقات ممکن است این مواد شیمیایی حاوی یا استفاده مجدد شوند، به ناچار اکوسیستم‌های محلی را آلوده می‌کنند، حتی اگر از آنها استفاده شود.

از آنجا، الیاف مصنوعی نیز با هر شستشو، میکروالیاف سمی را وارد منبع آب می کنند. پارچه مازارتی لباس مجلسی مصنوعی در پایان چرخه زندگی خود به صورت آلودگی غیرقابل تجزیه زیستی وارد محیط می شود. در نتیجه، استفاده از الیاف مصنوعی برای تولید پارچه ژرسه از نظر محیط زیست ناپایدار است. از سوی دیگر، پشم و پنبه، هر دو این پتانسیل را دارند که از نظر محیطی کاملاً پایدار باشند. پرورش دهندگان پنبه معمولاً از مواد شیمیایی سمی زراعی استفاده می کنند، اما کشت پنبه بدون استفاده از آلاینده های کشاورزی امکان پذیر است و پنبه بسیار تجزیه پذیر است.

از آنجایی که پشم یک محصول حیوانی است، تولید این الیاف شامل مواد شیمیایی کشاورزی نمی‌شود و استفاده نامناسب از زمین تنها تأثیر منفی بالقوه زیست‌محیطی تولید این الیاف است. پشم همچنین بسیار زیست تخریب پذیر است و این الیاف را به ذاتاً دوستدار محیط زیست ترین پارچه پارچه ژرسه تبدیل می کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.