اولین لامپ یو وی با قابلیت تنظیم شدت نور و ترکیب رنگ به بازار آمد

درخشندگی یک منبع در جهت معین، شدت نور آن است. از آنجایی که این درخشندگی با توجه به جهت تغییر می‌کند، برای مقایسه لامپ‌ها از مجموع شدت‌ها در تمام جهات، بیان شده بر حسب لومن، واحد شار نور استفاده می‌کنیم.

بازده نوری نسبت بین این شار نوری و توان الکتریکی جذب شده بر حسب وات را اندازه گیری می کند. اثر نوری بر حسب لومن بر وات (lm/W) بیان می شود.

لامپ یو وی رشته ای هالوژن تنها در ربع آخر قرن بیستم به طور گسترده در دسترس قرار گرفتند. مصرف کنندگان به مقایسه لامپ ها بر اساس توان الکتریکی خود عادت کرده بودند.

بنابراین یک لامپ 100 وات برای روشنایی شدید، 60 یا 40 وات برای روشنایی محیط، و 15 وات برای نور شب و غیره انتخاب شد.

لامپ های مختلف که به عنوان جایگزین لامپ های رشته ای معمولی استفاده می شوند راندمان نوری یکسانی ندارند، قدرت الکتریکی دیگر با روشنایی مطابقت ندارد. مقدار کل نور ارائه شده در لومن را نشان دهید.

جدول زیر به عنوان نشانه نشان می دهد زیرا مقادیر از یک مدل به مدل دیگر کمی متفاوت است، مطابقت بین شار نوری و توان الکتریکی یک لامپ رشته ای معمولی را نشان می دهد.

اگر ولتاژ 18٪ کاهش یابد یا اگر برعکس، لامپ طوری طراحی شده است که ولتاژی بالاتر از ولتاژ موجود را تحمل کند، عمر مفید آن را می توان در 24 ضرب کرد.

در عوض، درخشندگی به نصف کاهش می یابد. دو لامپ برای به دست آوردن روشنایی یکسان مورد نیاز است. بنابراین مصرف هر لامپ کمتر است، اما در نهایت 45 درصد انرژی بیشتر برای به دست آوردن درخشندگی یکسان مورد نیاز است.

لامپ صد ساله یا لامپ لایورمور اغلب به‌عنوان دلیلی مخالف اجرای منسوخ شدن برنامه‌ریزی‌شده در ساخت لامپ‌های مدرن ذکر می‌شود.

گفته می‌شود که این لامپ 60 واتی با فیلامنت کربنی با دست ساخته شده در شلبی، اوهایو توسط شرکت شلبی الکتریک در اواخر دهه 1890، از سال 1901 در ایستگاه آتش‌نشانی لیورمور، کالیفرنیا می‌درخشد.

گفته می شود که به سختی خاموش شده است، و گفته می شود که قدیمی ترین لامپ رشته ای است که هنوز در جهان فعال است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.