انواع پارچه ژرسه

پارچه کشباف ساخته شده از نخ باریک، ژرسه معمولا از پنبه ساخته می شود، اما می تواند از الیاف مصنوعی، پشم و ابریشم نیز ساخته شود. پارچه نرم است، به خوبی می پوشد، کشش دارد (می تواند تا 25٪ در امتداد دانه کشیده شود) و نسبتاً در برابر چروک شدن مقاوم است. گاهی اوقات lycra اضافه می شود تا خاصیت ارتجاعی بیشتری بدهد.

این یک انتخاب محبوب برای لباس است: محبوب ترین لباس های ساخته شده از پیراهن عبارتند از تی شرت، گرمکن، لباس ورزشی، لباس، تاپ و لباس زیر. لباس‌های ژرسی نسبت به لباس‌هایی که از پارچه کرپ مازراتی بافته می‌شوند به بدن نزدیک‌تر می‌شوند، زیرا خاصیت ارتجاعی آن‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد تا خطوط بدن را با دقت بیشتری قالب‌گیری کنند.

پارچه ژرسه در طیف وسیعی از رنگ‌های ساده موجود است، اما الگوها را نیز می‌توان اضافه کرد برخی در (ژاکارد) بافته شده و برخی روی پارچه چاپ شده‌اند. نام این پارچه از جزیره ژرسه در جزایر کانال گرفته شده است، جایی که یک پارچه کشباف پشمی تولید شد و به شهرت رسید. نسخه اولیه این پارچه برای لباس ماهیگیران استفاده می شد و پارچه ای سنگین تر از آنچه اکنون استفاده می کنیم بود. تا اوایل دهه 1900، پارچه کشباف عموماً برای تولید لباس زیر مردانه استفاده می شد. در سال 1913، گابریل «کوکو» شانل با معرفی لباس‌های راحتی زنانه مناسب برای اوقات فراغت و ورزش، این پارچه را محبوب کرد.

انواع پارچه ژرسه

پیراهن تک و مدل بلوز با پارچه مازراتی: پارچه بافتنی با ضخامت یک پارچه ساخته شده با نخ مرغوب. معمولاً با استفاده از دوخت جوراب ساق بلند درست می شود، اما می توان آن را با دوخت دنده یا سایر الگوهای بافتنی نیز درست کرد.

اینترلاک/پیراهن دونفره: دو لایه پارچه کشباف به هم گره می خورند و طرف های نامناسب با هم ساندویچ می شوند. نخ را به طور متناوب روی پارچه جلویی برای یک کوک و سپس تکه پارچه پشتی را برای کوک بعدی بافته می شود. این باعث ایجاد پارچه ای ضخیم تر و قوی تر با سطح صاف می شود که به اندازه ژل تکی کشیده نمی شود.

ژاکت ژاکارد: یک الگو (اغلب کاملاً پیچیده) برای ایجاد بافت روی پارچه بافته می شود. می توان از یک رنگ نخ یا چند رنگ نخ استفاده کرد.

پیراهن Intarsia: از دو یا چند رنگ برای بافتن طرح هایی استفاده می شود که قسمت هایی از رنگ خالص را در پارچه تشکیل می دهند. ساخت این گرانتر از پارچه هایی است که الگوی آنها چاپ شده است.

پیراهن کلوکی (به فرانسوی “تاول” یا “تاول زده”): پارچه ای با طرح بافت برجسته و روکش چروکیده.انواع پارچه ژرسه

قیمت پارچه کرپ مازراتی

خواص پارچه ژرسه

پارچه‌های بافتنی از ردیف‌هایی از نخ تشکیل شده‌اند که حلقه‌های یک ردیف همه از حلقه‌های ردیف زیر آن کشیده شده‌اند. از آنجایی که هیچ خط مستقیمی از نخ وجود ندارد، یک تکه پارچه کرپ مازراتی سبز بافتنی می‌تواند در همه جهات کشیده شود، به این معنی که پارچه‌های بافتنی انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری نسبت به پارچه‌های بافته دارند.

وقتی نخ کشیده می شود، یک پارچه بافتنی باز می شود، بنابراین لبه ها باید محکم شوند. اگر پارچه به شکل نهایی گره خورده باشد، لبه ها با ریخته گری در ابتدای پارچه و ریختن در انتهای پارچه محکم می شوند. اگر پارچه بریده شده و به هم دوخته شده باشد، باید لبه ها را به طور ایمن به پایان برسانید، به عنوان مثال با یک کوک اورلاک.

 

خواص پارچه ژرسه

پارچه مانتویی تابستانه

از ماشین های بافتنی پود (به این معنی که ردیف های بخیه به صورت افقی انجام می شود) برای ساخت پارچه های ژرسه استفاده می شود، زیرا می توانند دوخت های کوچک و یکنواخت مورد نیاز را ایجاد کنند. سمت راست پارچه ژرسه دارای خطوط عمودی از بخیه های صاف (ولز) است. سمت اشتباه دارای بخیه های مواج افقی (دوره ها). به دلیل تفاوت کشش در قسمت جلویی و پشتی پارچه، لبه‌های پارچه ژرسی فر می‌خورد.

دوخت با پارچه ژرسه

اگر از پارچه ژرسه برای لباس دوزی استفاده می کنید، ابتدا پارچه را بشویید، به خصوص اگر از پنبه تهیه شده باشد. همه بافتنی ها در اولین شستن کوچک می شوند، بنابراین شستن قبل از دوخت به رفع مشکلات انقباض کمک می کند.

از یک الگوی خیاطی استفاده کنید که به طور خاص برای پارچه‌های بافتنی طراحی شده است، که باعث می‌شود خاصیت کشسانی مواد ایجاد شود.
روی چرخ خیاطی خود از سوزن توپی استفاده کنید و اگر پارچه کشش زیادی دارد، از یک پای پیاده روی چرخ خیاطی استفاده کنید.
برای دوخت تکه های پارچه از یک دوخت کشدار (یا یک کوک زیگ زاگ بسیار باریک با طول کوک متوسط/بلند) استفاده کنید. برای تکمیل لبه های خام، از کوک اورلاک یا زیگ زاگ استفاده کنید.
همیشه قبل از شروع به دوخت، روی یک پارچه یدکی تست دوخت انجام دهید.
نحوه شستن، خشک کردن و ترمیم ژاکت را بیابید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.