انفجار لامپ هالوژن ال ای دی سقفی منجر به تخریب 100 خانه شد

لامپ هالوژن یا لامپ تنگستن هالوژن و انواع مختلف آن لامپ هالوژن ال ای دی سقفی  که لامپ رشته ای با لامپ کوارتز و پرکننده گاز که شامل هالوژن است. از یک واحد جمع و جور نور درخشانی می دهد.

هالوژن با تنگستن تبخیر شده از رشته داغ ترکیب می شود و ترکیبی را تشکیل می دهد که دوباره به رشته جذب می شود و در نتیجه عمر رشته را افزایش می دهد.

تنگستن تبخیر شده نیز از متراکم شدن روی لامپ و تیره شدن آن جلوگیری می کند، این اثر باعث کاهش نور خروجی لامپ های رشته ای معمولی می شود.

اولین بار در اواخر دهه 1960 در تولید تصاویر متحرک استفاده شد، لامپ های هالوژن اکنون در چراغ های جلوی خودرو نیز استفاده می شود.عکاسی زیر آب و نورپردازی مسکونی .

لامپ ، لامپ رشته‌ای الکتریکی بر پایه یک رشته فلزی درخشان که درون یک پوسته شیشه‌ای پر از گاز بی‌اثری مانند نیتروژن قرار گرفته است لامپ رشته ای را ببینید لامپ .

لامپ های رشته ای تنگستن هالوژن به عنوان رادیاتور حرارتی عمل می کنند، به این معنی که نور با گرم کردن یک جسم جامد (رشته) تا دمای بسیار بالا تولید می شود.

بنابراین، هر چه دمای کار بالاتر باشد، نور روشن تر خواهد بود. همه لامپ‌های مبتنی بر تنگستن دارای پروفیل‌های طیفی انتشار شبیه رادیاتور جسم سیاه هستند و مشخصات خروجی طیفی لامپ‌های تنگستن-هالوژن از نظر کیفی شبیه به لامپ‌های رشته‌ای تنگستن و رشته‌ای کربنی است.

اکثر انرژی ساطع شده (تا 85 درصد) در نواحی مادون قرمز و نزدیک به مادون قرمز طیف قرار دارد که 15 تا 20 درصد آن در قسمت مرئی (400 تا 700 نانومتر) و کمتر و 1 درصد در طول موج های فرابنفش قرار می گیرد. (زیر 400 نانومتر).

به طور خلاصه، به عنوان رادیاتورهای رشته ای، لامپ های تنگستن هالوژن طیف پیوسته ای از نور را تولید می کنند که از ماوراء بنفش مرکزی از طریق مرئی و به مناطق طول موج مادون قرمز متغیر است (شکل 1 و 3 را ببینید).

در مقایسه با طیف انتشار نور خورشید و یک رادیاتور جسم سیاه 5800 K نظری (همانطور که در شکل 3 (الف) ارائه شده است)، مناطق با طول موج بلندتر همیشه در لامپ های تنگستن هالوژن غالب هستند.

با این حال، با افزایش دمای رشته در یک لامپ تنگستن-هالوژن، مشخصات انتشار نور به طول موج‌های کوتاه‌تر تغییر می‌کند، به طوری که با نزدیک شدن دما به نقطه ذوب محدود تنگستن، نسبت طول موج‌های مرئی ساطع شده توسط لامپ به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

این اثر در شکل 3 (b) با عادی سازی توزیع خروجی تابش لامپ در دمای رنگ 2800 کلوین و 3300 کلوین به همان شار نوری نشان داده شده است.

منحنی 3300 K علاوه بر داشتن نسبت کمتری از تابش در طول موج های مادون قرمز، خروجی بسیار بیشتری را در طول موج های مرئی نشان می دهد.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.